2013 5aAAAA Football Playoffs


State Tournament

(Section Numbers in Parentheses)
5A State Finals
Owatonna
24
Brainerd
0


5A State Semi-Finals
Owatonna
27
St. Michael-Albertville
7
Brainerd
20
Chaska
19

 

5A State Quarter-Finals
Brainerd
35
Henry Sibley
7
Chaska
21
Andover
20
St. Michael-Albertville
52
Sartell-St. Stephen
28
Owatonna
32
Apple Valley
0

 


 

Sectional Tournament

Section Finals
Section 1
Owatonna
42
Rochester Mayo
0
Section 2
Chaska
27
Mankato West
6
Section 3
Apple Valley
28
Minneapolis Washburn
0
Section 4
Andover
33
Spring Lake Park
32
OT
Section 5
Henry Sibley
38
St. Thomas Academy
14
Section 6
St. Michael-Albertville
21
Rogers
7
Section 7
Brainerd
35
Chisago Lakes Area
20
Section 8
Sartell-St. Stephen
24
Moorhead
19

 


 

Section Semi-Final - Section 1
Owatonna
49
Austin
20
Rochester Mayo
27
Rochester John Marshall
14

 

Section Semi-Final - Section 2
Chaska
28
Northfield
0
Mankato West
33
Chanhassen
22

 

Section Semi-Final - Section 3
Minneapolis Washburn
48
Bloomington Kennedy
42
2 OT
Apple Valley
16
Bloomington Jefferson
7

 

Section Semi-Final - Section 4
Spring Lake Park
15
Mahtomedi
14
Andover
42
Irondale
3

 

Section Semi-Final - Section 5
Henry Sibley
20
St. Paul Central
7
St. Thomas Academy
35
Tartan
14

 

Section Semi-Final - Section 6
Rogers
52
Elk River
14
St. Michael-Albertville
42
Buffalo
14

 

Section Semi-Final - Section 7
Brainerd
35
Cambridge-Isanti
14
Chisago Lakes Area
35
Bemidji
28

 

Section Semi-Final - Section 8
Moorhead
30
St. Cloud Apollo
20
Sartell-St. Stephen
32
St. Cloud Tech
19

 


 

Section Quarter-Final - Section 1
(3) Rochester John Marshall
41
(6) Rochester Century
7
(5) Austin
42
(4) Faribault
7
(1) Owatonna
First Round Bye
(2) Rochester Mayo
First Round Bye
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 2
(3) Chanhassen
28
(6) Waconia
14
(4) Northfield
39
(5) New Prague
7
(1) Chaska
First Round Bye
(2) Mankato West
First Round Bye
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 3
(3) Apple Valley
52
(6) St. Louis Park
16
(5) Bloomington Kennedy
62
(4) Minneapolis Southwest
13
(1) Minneapolis Washburn
First Round Bye
(2) Bloomington Jefferson
First Round Bye
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 4
(3) Irondale
54
(6) North St. Paul
32
(4) Spring Lake Park
29
(5) Robbinsdale Cooper
0
(1) Mahtomedi
First Round Bye
(2) Andover
First Round Bye
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 5
(3) St. Thomas Academy
53
(6) Simley
21
(5) Henry Sibley
28
(4) Hastings
21
(1) St. Paul Central
First Round Bye
(2) Tartan
First Round Bye
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 6
(5) Elk River
69
(4) Monticello
42
(6) Buffalo
43
(3) Willmar
20
(1) Rogers
First Round Bye
(2) St. Michael-Albertville
First Round Bye
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 7
(5) Cambridge-Isanti
37
(4) St. Francis
31
(3) Bemidji
42
(6) Duluth East
6
(1) Brainerd
First Round Bye
(2) Chisago Lakes Area
First Round Bye
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 8
(3) Sartell-St. Stephen
28
(6) Sauk Rapids-Rice
6
(4) Moorhead
40
(5) Alexandria
7
(1) St. Cloud Apollo
First Round Bye
(2) St. Cloud Tech
First Round Bye
* = number in parentheses is Section seed.