2013 2AA Football Playoffs


State Tournament

(Section Numbers in Parentheses)
2A State Finals
Chatfield
17
Minneota-Lincoln H I
7


2A State Semi-Finals
Minneota-Lincoln H I
50
Maple Lake
24
Chatfield
41
Hawley
21

 

2A State Quarter-Finals
Minneota-Lincoln H I
31
Moose Lake-Willow River
20
Maple Lake
28
Pine Island
10
Hawley
29
Holdingford
22
Chatfield
32
Jackson County Central
6

 


 

Sectional Tournament

Section Finals
Section 1
Chatfield
13
Caledonia
10
OT
Section 2
Pine Island
29
Norwood-Young America
28
Section 3
Jackson County Central
23
Maple River
7
Section 4
Maple Lake
48
Howard Lake-Waverly-Winsted
21
Section 5
Minneota-Lincoln H I
23
Paynesville Area
8
Section 6
Holdingford
32
Otter Tail Central
14
Section 7
Moose Lake-Willow River
62
Mesabi East
6
Section 8
Hawley
42
Barnesville
21

 


 

Section Semi-Final - Section 1
Caledonia
20
Lewiston-Altura
7
Chatfield
35
Triton
3

 

Section Semi-Final - Section 2
Pine Island
14
Kenyon-Wanamingo
6
Norwood-Young America
35
Medford
14

 

Section Semi-Final - Section 3
Jackson County Central
51
Martin County West
12
Maple River
21
Luverne
0

 

Section Semi-Final - Section 4
Howard Lake-Waverly-Winsted
23
St. Agnes
20
Maple Lake
27
Concordia Academy
21

 

Section Semi-Final - Section 5
Paynesville Area
46
Sauk Centre
8
Minneota-Lincoln H I
27
B.O.L.D.
17

 

Section Semi-Final - Section 6
Holdingford
48
Pelican Rapids
18
Otter Tail Central
22
Breckenridge
19

 

Section Semi-Final - Section 7
Moose Lake-Willow River
58
Eveleth-Gilbert
13
Mesabi East
18
Crosby-Ironton
14

 

Section Semi-Final - Section 8
Hawley
42
United North Central
12
Barnesville
41
Frazee
0

 


 

Section Quarter-Final - Section 1
(1) Caledonia
45
(8) Dover-Eyota
0
(2) Triton
42
(7) Winona Cotter
22
(3) Chatfield
61
(6) St. Charles
20
(4) Lewiston-Altura
35
(5) Hayfield
14
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 2
(1) Pine Island
55
(8) Gibbon-Fairfax-Winthrop
14
(2) Medford
34
(7) Le Sueur-Henderson
16
(6) Norwood-Young America
36
(3) Zumbrota-Mazeppa
35
(4) Kenyon-Wanamingo
21
(5) Waterville-Elysian-Morristown
19
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 3
(1) Jackson County Central
56
(8) St. James Area
0
(2) Maple River
49
(7) Windom Area
0
(3) Luverne
25
(6) Pipestone Area
24
(4) Martin County West
40
(5) New Richland-HEG
14
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 4
(1) St. Agnes
25
(8) Minneapolis Edison
7
(2) Concordia-Academy
47
(7) St. Paul Humboldt
13
(3) Maple Lake
39
(6) Spectrum
0
(4) Howard Lake-Waverly-Winsted
26
(5) Brooklyn Center
22
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 5
(1) Paynesville Area
70
(8) Yellow Medicine East
6
(2) Minneota-Lincoln H I
44
(7) Benson
0
(3) B.O.L.D.
68
(6) Eden Valley-Watkins
14
(5) Sauk Centre
40
(4) Minnewaska Area
7
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 6
(1) Holdingford
40
(8) Staples-Motley
0
(2) Breckenridge
35
(7) Wadena-Deer Creek
0
(3) Otter Tail Central
47
(6) Long Prairie-Grey Eagle
8
(4) Pelican Rapids
49
(5) Osakis
30
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 7
(3) Mesabi East
18
(6) Hinckley-Finlayson
6
(5) Eveleth-Gilbert
14
(4) Rush City
6
(1) Moose Lake-Willow River
First Round Bye
(2) Crosby-Ironton
First Round Bye
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 8
(2) Barnesville
61
(7) Warroad
0
(3) Frazee
35
(6) Crookston
12
(4) United North Central
38
(5) Bagley
0
(1) Hawley
First Round Bye
* = number in parentheses is Section seed.