2013 1A Football Playoffs


State Tournament

(Section Numbers in Parentheses)
1A State Finals
Mahnomen
46
Dawson-Boyd
13


1A State Semi-Finals
Dawson-Boyd
27
Sleepy Eye St. Mary's
18
Mahnomen
19
Bethlehem Academy
0

 

1A State Quarter-Finals
Dawson-Boyd
27
Braham
8
Bethlehem Academy
27
Tracy-Milroy-Balaton
0
Sleepy Eye St. Mary's
20
Lester Prairie-Holy Trinity
14
Mahnomen
28
Upsala-Swanville Area
12

 


 

Sectional Tournament

Section Finals
Section 1
Bethlehem Academy
28
Blooming Prairie
20
Section 2
Sleepy Eye St. Mary's
41
New Ulm Cathedral
26
Section 3
Tracy-Milroy-Balaton
35
Adrian
14
Section 4
Lester Prairie-Holy Trinity
29
Belgrade-Brooten-Elrosa
12
Section 5
Dawon-Boyd
28
Wabasso
0
Section 6
Upsala-Swanville Area
35
Browerville
6
Section 7
Braham
28
Barnum
20
Section 8
Mahnomen
42
Red Lake County
0

 


 

Section Semi-Final - Section 1
Blooming Prairie
29
Fillmore Central
0
Bethlehem Academy
42
Southland
7

 

Section Semi-Final - Section 2
New Ulm Cathedral
42
Cedar Mountain-Comfrey
27
Sleepy Eye St. Mary's
46
Springfield
0

 

Section Semi-Final - Section 3
Adrian
18
St. Clair
2
Tracy-Milroy-Balaton
20
United South Central
14

 

Section Semi-Final - Section 4
Lester Prairie-Holy Trinity
54
Minneapolis North
26
Belgrade-Brooten-Elrosa
26
Atwater-Cosmos-Grove City
22

 

Section Semi-Final - Section 5
Dawson-Boyd
25
Canby
20
Wabasso
42
MACCRAY
6

 

Section Semi-Final - Section 6
Upsala-Swanville Area
35
Pine River-Backus
20
Browerville
16
Royalton
13

 

Section Semi-Final - Section 7
Barnum
44
Deer River
2
Braham
34
Blackduck
6

 

Section Semi-Final - Section 8
Mahnomen
58
Fertile-Beltrami
0
Red Lake County
36
Lake Park-Audubon
6

 


 

Section Quarter-Final - Section 1
(1) Blooming Prairie
42
(8) Kingsland
8
(7) Southland
47
(2) Rushford-Peterson
20
(3) Bethlehem Academy
36
(6) Wabasha-Kellogg
23
(4) Fillmore Central
13
(5) Goodhue
12
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 2
(1) Sleepy Eye St. Mary's
47
(8) Mankato Loyola
12
(2) New Ulm Cathedral
53
(7) Sleepy Eye
6
(6) Cedar Mountain-Comfrey
20
(3) Minnesota Valley Lutheran
15
(4) Springfield
41
(5) Janesville-Waldorf-Pemberton
18
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 3
(3) Tracy-Milroy-Balaton
40
(6) Red Rock Central
8
(4) St. Clair
55
(5) Murray County Central
0
(1) Adrian
First Round Bye
(2) United South Central
First Round Bye
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 4
(1) Minneapolis North
48
(8) Kerkhoven-Murdock-Sunburg
6
(2) Belgrade-Brooten-Elrosa
21
(7) Kimball Area
13
(3) Atwater-Cosmos-Grove City
48
(6) Buffalo Lake-Hector-Stewart
6
(5) Lester Prairie-Holy Trinity
30
(4) Mayer Lutheran
29
OT
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 5
(1) Dawson-Boyd
54
(8) Russell-Tyler-Ruthton
3
(2) Wabasso
36
(7) Lakeview
0
(3) MACCRAY
46
(6) Ortonville
14
(4) Canby
25
(5) Lac qui Parle Valley
12
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 6
(1) Upsala-Swanville Area
34
(8) West Central Area
0
(2) Royalton
47
(7) New York Mills
6
(6) Browerville
29
(3) Pillager
8
(4) Pine River-Backus
36
(5) Prairie Valley
24
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 7
(1) Braham
32
(8) Cook County
6
(2) Barnum
46
(7) Walker-Hackensack-Akeley
8
(3) Deer River
34
(6) Ogilvie
14
(5) Blackduck
20
(4) East Central
0
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 8
(1) Mahnomen
58
(8) Red Lake
6
(2) Red Lake County
51
(7) Northern Freeze
16
(3) Lake Park-Audubon
42
(6) Badger-Greenbush-Middle River
15
(4) Fertile-Beltrami
34
(5) Fosston
20
* = number in parentheses is Section seed.