2012 9-man Football Playoffs


State Tournament

(Section Numbers in Parentheses)
9-Man State Finals
Clinton-Graceville-Beardsley
40
Grand Meadow
22


9-Man State Semi-Finals
Grand Meadow
64
South Ridge
6
Clinton-Graceville-Beardsley
38
Goodridge/Grygla
8

 

9-Man State Quarter-Finals
South Ridge
24
Nevis
18
Clinton-Graceville-Beardsley
6
Wheaton/Herman-Norcross
0
OT
Goodridge-Grygla
34
Ely
6
Grand Meadow
34
Mountain Lake Area
20

 


 

Sectional Tournament

Section Finals
Section 1
Grand Meadow
25
Spring Grove
6
Section 2
Mountain Lake Area
53
Nicollet
28
Section 3
Clinton-Graceville-Beardsley
38
Edgerton-Ellsworth
20
Section 4
Wheaton/Herman-Norcross
8
Underwood
0
Section 5
Southridge
20
Cromwell
12
Section 6
Nevis
38
Ada-Borup
35
Section 7
Ely
26
Bigfork
6
Section 8
Goodridge-Grygla
26
Stephen-Argyle
12

 


 

Section Semi-Final - Section 1
Spring Grove
41
Houston
12
Grand Meadow
40
Lanesboro
8

 

Section Semi-Final - Section 2
Nicollet
33
Madelia
26
Mountain Lake Area
49
Cleveland
36

 

Section Semi-Final - Section 3
Clinton-Graceville-Beardsley
54
Fulda
14
Edgerton-Ellsworth
42
Hills-Beaver Creek
0

 

Section Semi-Final - Section 4
Underwood
26
Verndale
16
Wheaton/Herman-Norcross
48
Onamia
18

 

Section Semi-Final - Section 5
Southridge
41
McGregor
6
Cromwell
30
Floodwood
12

 

Section Semi-Final - Section 6
Nevis
18
Norman County East
13
Ada-Borup
27
Hillcrest Lutheran Academy
14

 

Section Semi-Final - Section 7
Bigfork
14
Chisholm
6
Ely
26
Kelliher-Northome
6

 

Section Semi-Final - Section 8
Stephen-Argyle
22
Kittson County Central
21
Goodridge-Grygla
41
Win-E-Mac
20

 


 

Section Quarter-Final - Section 1
(1) Spring Grove
56
(8) Lyle-Pacelli
14
(4) Houston
67
(5) Mabel-Canton
28
(3) Lanesboro
64
(6) LeRoy-Ostrander
54
(2) Grand Meadow
42
(7) Glenville-Emmons
8
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 2
(1) Nicollet
63
(8) Alden-Conger
28
(4) Madelia
42
(5) Janesville-Waldorf-Pemberton
34
(2) Mountain Lake Area
49
(7) Minnesota State Academy for the Deaf
6
(3) Cleveland
47
(6) Randolph
20
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 3
(5) Fulda
20
(4) Westbrook-Walnut Grove
16
(2) Hills-Beaver Creek
82
(7) Hancock
14
(3) Edgerton-Ellsworth
60
(6) Renville County West
14
(1) Clinton-Graceville-Beardsley
First Round Bye
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 4
(1) Underwood
56
(8) Bertha-Hewitt
6
(4) Verndale
42
(5) Isle
6
(3) Wheaton/Herman-Norcross
72
(6) Ashby
14
(2) Onamia
30
(7) Brandon-Evansville
22
OT
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 5
(1) Southridge
40
(8) Wrenshall
19
(5) McGregor
34
(4) Hill City
14
(2) Floodwood
42
(7) Carlton
6
(3) Cromwell
47
(6) Silver Bay
0
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 6
(1) Nevis
46
(8) Rothsay
8
(5) Norman County East
14
(4) Park Christian
12
(6) Hillcrest Lutheran Academy
20
(3) Waubun
6
(2) Ada-Borup
46
(7) Ulen-Hitterdal
14
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 7
(1) Bigfork
60
(8) Littlefork-Big Falls
14
(5) Chisholm
52
(4) Mountain Iron-Buhl
22
(2) Ely
42
(7) Northeast Range
20
(3) Kelliher-Northome
28
(6) North Woods
24
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 8
(1) Stephen-Argyle
35
(8) Sacred Heart
6
(4) Kittson County Central
7
(5) Clearbrook-Gonvick
6
(3) Win-E-Mac
44
(6) Badger-Greenbush-Middle River
0
(2) Goodridge-Grygla
32
(7) Climax-Fisher
0
* = number in parentheses is Section seed.

 

Index - Playoffs