2011 9-man Football Playoffs


State Tournament

(Section Numbers in Parentheses)
9-Man State Finals
Edgerton-Ellsworth
36
Wheaton
28


9-Man State Semi-Finals
Edgerton-Ellsworth
48
Ada-Borup
20
Wheaton
62
Kittson County Central
22

 

9-Man State Quarter-Finals
Ada-Borup
36
Bigfork
20
Edgerton-Ellsworth
28
Nicollet
12
Kittson County Central
42
Silver Bay
16
Wheaton
8
Spring Grove
7

 


 

Sectional Tournament

Section Finals
Section 1
Spring Grove
28
Grand Meadow
0
Section 2
Nicollet
44
Madelia
0
Section 3
Edgerton-Ellsworth
30
Clintonville-Graceville-Beardsley
8
Section 4
Wheaton
50
Eagle Valley
16
Section 5
Silver Bay
37
McGregor
34
Section 6
Ada-Borup
22
Ulen-Hitterdal
20
Section 7
Bigfork
27
North Woods
26
Section 8
Kittson County Central
28
Goodridge/Grygla-Gatzke
26

 


 

Section Semi-Final - Section 1
Spring Grove
62
Lanesboro
6
Grand Meadow
34
Mabel-Canton
20

 

Section Semi-Final - Section 2
Nicollet
41
Janesville-Waldorf-Pemberton
19
Madelia
37
Cleveland
14

 

Section Semi-Final - Section 3
Clintonville-Graceville-Beardsley
28
Fulda
0
Edgerton-Ellsworth
44
Hills-Beaver Creek
36

 

Section Semi-Final - Section 4
Eagle Valley
38
Isle
20
Wheaton
50
Onamia
12

 

Section Semi-Final - Section 5
McGregor
28
Cromwell
9
Silver Bay
25
Floodwood
8

 

Section Semi-Final - Section 6
Ulen-Hitterdal
49
Hillcrest Lutheran Academy
24
Ada-Borup
35
Underwood
8

 

Section Semi-Final - Section 7
North Woods
46
Mountain Iron-Buhl
18
Bigfork
47
Kelliher-Northome
20

 

Section Semi-Final - Section 8
Kittson County Central
46
Badger-Greenbush-Middle River
6
Goodridge/Grygla-Gatzke
28
Climax-Fisher
8

 


 

Section Quarter-Final - Section 1
(1) Spring Grove
41
(8) LeRoy-Ostrander
22
(4) Lanesboro
27
(5) Houston
21
(2) Grand Meadow
55
(7) Granada-Huntley-East Chain
28
(3) Mabel-Canton
27
(6) Glenville-Emmons
20
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 2
(4) Janesville-Waldorf-Pemberton
48
(5) West Lutheran
14
(3) Cleveland
52
(6) Randolph
28
(2) Madelia
55
(7) Truman
16
(1) Nicollet
First Round Bye
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 3
(3) Hills-Beaver Creek
66
(6) Renville County West
0
(4) Fulda
28
(5) Westbrook-Walnut Grove
0
(2) Edgerton-Ellsworth
66
(7) Hancock
14
(1) Clintonville-Graceville-Beardsley
First Round Bye
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 4
(1) Eagle Valley
48
(8) Bertha-Hewitt
2
(4) Isle
35
(5) Ashby
34
(3) Onamia
28
(6) Brandon-Evansville
8
(2) Wheaton
44
(7) Verndale
8
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 5
(1) McGregor
48
(8) Northland
14
(4) Cromwell
29
(5) Hill City
12
(2) Silver Bay
59
(7) Wrenshall
6
(3) Floodwood
56
(6) South Ridge
14
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 6
(2) Ada-Borup
27
(7) Waubun
24
(3) Underwood
52
(6) Nevis
28
(1) Ulen-Hitterdal
56
(8) Park Christian
12
(5) Hillcrest Lutheran Academy
20
(4) Norman County East
14
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 7
(1) North Woods
30
(8) Littlefork-Big Falls
14
(5) Mountain Iron-Buhl
31
(4) Ely
12
(3) Kelliher-Northome
21
(6) Northeast Range
6
(2) Bigfork
42
(7) Chisholm
12
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 8
(4) Badger-Greenbush-Middle River
40
(5) Stephen-Argyle
12
(3) Climax-Fisher
28
(6) Clearbrook-Gonvick
26
(2) Goodrigde/Grygla-Gatzke
First Round Bye
(1) Kittson County Central
First Round Bye
* = number in parentheses is Section seed.