2011 1A Football Playoffs


State Tournament

(Section Numbers in Parentheses)
1A State Finals
Dawson-Boyd
35
Mahnomen
20


1A State Semi-Finals
Mahnomen
32
Sleepy Eye St. Mary's
12
Dawson-Boyd
50
Blooming Prairie
27

 

1A State Quarter-Finals
Mahnomen
30
Braham
6
Sleepy Eye St. Mary's
34
Adrian
15
Dawson-Boyd
56
Warren-Alvarado-Oslo
0
Blooming Prairie
35
Lester Prairie-Holy Trinity
34

 


 

Sectional Tournament

Section Finals
Section 1
Blooming Prairie
20
Southland
14
Section 2
Sleepy Eye St. Mary's
44
New Ulm Cathedral
18
Section 3
Adrian
26
Wabasso
22
Section 4
Lester Prairie-Holy Trinity
22
Kimball
14
OT
Section 5
Dawson-Boyd
22
Minneota-Lincoln H I
6
Section 6
Mahnomen
28
Browerville
7
Section 7
Braham
36
Deer River
21
Section 8
Warren-Alvarado-Oslo
27
Fertile-Beltrami
22

 


 

Section Semi-Final - Section 1
Blooming Prairie
46
Goodhue
34
Southland
35
Fillmore Central
12

 

Section Semi-Final - Section 2
New Ulm Cathedral
28
Minnesota Valley Lutheran
20
Sleepy Eye St Mary's
48
Mankato Loyola
6

 

Section Semi-Final - Section 3
Adrian
14
Springfield
6
Wabasso
7
Mountain Lake-Butterfield-Odin
6
OT

 

Section Semi-Final - Section 4
Lester Prairie-Holy Trinity
22
Belgrade-Brooten-Elrosa
21
Kimball
28
Le Center
0

 

Section Semi-Final - Section 5
Dawson-Boyd
44
Buffalo Lake-Hector-Stewart
6
Minneota-Lincoln H I
37
MACCRAY
6

 

Section Semi-Final - Section 6
Mahnomen
37
Lake Park-Audubon
6
Browerville
56
Pillager
6

 

Section Semi-Final - Section 7
Deer River
41
Cook County
32
Braham
32
Ogilvie
6

 

Section Semi-Final - Section 8
Fertile-Beltrami
36
Northern Freeze
0
Warren-Alvarado-Oslo
40
Cass Lake-Bena
0

 


 

Section Quarter-Final - Section 1
(1) Blooming Prairie
41
(8) Medford
13
(4) Goodhue
48
(5) Kingsland
22
(2) Fillmore Central
30
(7) Rushford-Peterson
0
(3) Southland
42
(6) Bethlehem Academy
13
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 2
(5) Minnesota Valley Lutheran
20
(4) Sleepy Eye
16
(1) New Ulm Cathedral
28
(8) Cedar Mountain-Comfrey
12
(6) Mankato Loyola
28
(3) Lake Crystal-Wellcome Memorial
13
(2) Sleepy Eye St. Mary's
22
(7) United South Central
6
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 3
(1) Adrian
40
(8) Southwestern United
20
(5) Springfield
21
(4) Martin County West
20
(2) Mountain Lake-Butterfield-Odin
38
(7) Murray County Central
14
(3) Wabasso
39
(6) Red Rock Central
18
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 4
(5) Belgrade-Brooten-Elrosa
26
(4) Royalton
13
(3) Kimball
39
(6) Atwater-Cosmos-Grove City
21
(2) Le Center
61
(7) Minneapolis North
8
(1) Lester Prairie-Holy Trinity
First Round Bye
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 5
(1) Dawson-Boyd
79
(8) Ortonville
14
(4) Buffalo Lake-Hector-Stewart
16
(5) Russell-Tyler-Ruthton
12
(2) Minneota-Lincoln H I
39
(7) Kerkhoven-Murdock-Sunburg
7
(3) MACCRAY
46
(6) Canby
27
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 6
(1) Mahnomen
30
(8) West Central Area
14
(4) Lake Park-Audubon
28
(5) Ottertail Central
14
(3) Pillager
34
(6) Pine River-Backus
13
(2) Browerville
33
(7) New York Mills
0
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 7
(3) Cook County
54
(6) Mesabi East
16
(2) Deer River
55
(7) East Central
32
(4) Ogilvie
25
(5) Barnum
0
(1) Braham
First Round Bye
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 8
(1) Fertile-Beltrami
48
(8) Blackduck
6
(5) Northern Freeze
48
(4) Red Lake County
20
(3) Cass Lake-Bena
24
(6) Lake of the Woods
0
(2) Warren-Alvarado-Oslo
27
(7) Fosston
0
* = number in parentheses is Section seed.