2010 3AAA Football Playoffs


State Tournament

(Section Numbers in Parentheses)
3A State Finals
Rochester Lourdes
41
Holy Family Catholic
13


3A State Semi-Finals
Holy Family Catholic
35
Minneapolis DeLaSalle
29
Rochester Lourdes
22
Albany
7

 

3A State Quarter-Finals
Holy Family Catholic
57
Milaca
14
Minneapolis DeLaSalle
44
LeSueur-Henderson
0
Albany
43
East Grand Forks
8
Rochester Lourdes
37
Glencoe-Silver Lake
14

 


 

Sectional Tournament

Section Finals
Section 1
Rochester Lourdes
41
Plainview-Elgin-Millville
14
Section 2
LeSueur-Henderson
60
Minneapolis Washburn
32
Section 3
Glencoe-Silver Lake
25
Dassel-Cokato
21
Section 4
Minneapolis DeLaSalle
16
St. Paul Johnson
14
Section 5
Holy Family Catholic
63
Breck
21
Section 6
Albany
36
New London-Spicer
18
Section 7
Milaca
34
Virginia
19
Section 8
East Grand Forks
19
Thief River Falls
10

 


 

Section Semi-Final - Section 1
Rochester Lourdes
35
Kasson-Mantorville
9
Plainview-Elgin-Millville
28
Cannon Falls
26

 

Section Semi-Final - Section 2
LeSueur-Henderson
42
Waseca
20
Minneapolis Washburn
40
Blue Earth
13

 

Section Semi-Final - Section 3
Dassel-Cokato
34
Norwood-Young America
6
Glencoe-Silver Lake
28
Fairmont
21

 

Section Semi-Final - Section 4
Minneapolis DeLaSalle
61
St. Croix Lutheran
20
St. Paul Johnson
33
St. Anthony Village
14

 

Section Semi-Final - Section 5
Holy Family Catholic
32
Providence Academy
16
Breck
26
Brooklyn Center
6

 

Section Semi-Final - Section 6
Albany
33
Litchfield
12
New London-Spicer
43
Annandale
25

 

Section Semi-Final - Section 7
Bemidji
34
Hermantown
6
Grand Rapids
16
Duluth Central
12

 

Section Semi-Final - Section 8
Sauk Rapids-Rice
22
Sartell-St. Stephen
0
Alexandria
34
Detroit Lakes
13

 


 

Section Quarter-Final - Section 1
(4) Winona
42
(5) Red Wing
0
(3) Faribault
14
(6) Albert Lea
6
(2) New Prague
38
(7) Austin
12
(1) Nortfield
First Round Bye
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 2
(4) Waconia
21
(5) Mankato East
14
(2) Marshall
33
(7) New Ulm
0
(3) Willmar
21
(6) Hutchinson
7
(1) Mankato West
First Round Bye
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 3
(2) South St. Paul 35 (7) Richfield
6
(3) Chaska 14 (6) Simley
0
(4) Holy Angels 40 (5) St. Louis Park
20
(1) St. Thomas Academy
First Round Bye
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 4
(4) Hill-Murray
44
(5) North Branch
12
(2) Mahtomedi
45
(7) St. Paul Harding
0
(3) Chisago Lakes
41
(6) St. Paul Como Park
6
(1) St. Paul Central
First Round Bye
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 5
(4) St. Michael-Albertville
35
(5) Big Lake
0
(3) Delano
27
(6) Monticello
0
(2) Becker
34
(7) Princeton
0
(1) Rogers
First Round Bye
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 6
(5) Orono
20
(4) Fridley
7
(3) Benilde-St. Margaret's
27
(6) Park Center
19
(2) Spring Lake Park
53
(7) Mound-Westonka
0
(1) Totino-Grace
First Round Bye
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 7
(4) Hermantown
18
(5) Cloquet
7
(3) Duluth Central
41
(6) Hibbing
0
(1) Bemidji
First Round Bye
(2) Grand Rapids
First Round Bye
* = number in parentheses is Section seed.

 

Section Quarter-Final - Section 8
(1) Sartell-St. Stephen
14
(8) Fergus Falls
0
(4) Sauk Rapids-Rice
28
(5) Little Falls
13
(2) Detroit Lakes
37
(7) St. Cloud Apollo
0
(3) Alexandria
34
(6) Rocori
6
* = number in parentheses is Section seed.