Minnesota High School Football

South Confederacy Conference - West Division

School
Conference
Overall
Won
Lost
Pct.
Won.
Lost
Pct.
Westbrook-Walnut Grove Chargers
8
0
1.000
9
1
.910
Edgerton Flying Dutchmen
7
1
.875
9
2
.818
Nicollet Raiders
6
2
.750
10
3
.769
Janesville-Waldorf-Pemberton Bulldogs
4
4
.500
4
5
.444
Alden-Conger Knights
4
4
.500
5
5
.500
Cleveland Clippers
3
4
.429
3
4
.429
Granada-Huntley-East Chain Mustangs
2
5
.286
2
5
.286
Hills-Beaver Creek Patriots
4
4
.500
4
5
.444
Truman Blue Jays
1
7
.125
1
8
.111
Madelia Blackhawks
0
8
.000
0
9
.000

 

September 3rd & 4th, 2009 Weekend
Granada-Huntley-East Chain 28, Truman 12
Westbrook-Walnut Grove 46, Edgerton 20
Nicollet 35 -vs.- Cleveland 0
Hills-Beaver Creek 20, Janesville-Walforf-Pemberton 14 OT
Alden-Conger 28, Madelia 0

 

September 11th, 2009
Westbrook-Walnut Grove 28, Alden-Conger 6
Edgerton 42, Hills-Beaver Creek 12
Cleveland 52, Madelia 39
Nicollet 20, Granada-Huntley-East Chain 0
Janesville-Waldorf-Pemberton 33, Truman 8

 

September 17th, 18th, & 19th, 2008
Janesville-Waldorf-Pemberton 40, Madelia 0
Edgerton 20, Nicollet 7
Alden-Conger 29, Truman 0
Cleveland 38, Hills-Beaver Creek 26
Westbrook-Walnut Grove 29, Granada-Huntley-East Chain 7

 

September 25th, 2009
Westbrook-Walnut Grove 71, Cleveland 28
Nicollet 54, Janesville-Waldorf-Pemberton 14
Hills-Beaver Creek 37, Alden-Conger 14
Edgerton 74, Truman 6
Granada-Huntley-East Chain 54, Madelia 6

 

October 2nd, 2009
Westbrook-Walnut Grove 28, Janesville-Waldorf-Pemberton 6
Nicollet 28, Hills-Beaver Creek 8
Alden-Conger 28, Granada-Huntley-East Chain 0
Edgerton 52, Cleveland 6
Truman 20, Madelia 14

 

October 9th, 2009
Janesville-Waldorf-Pemberton 50, Cleveland 24
Nicollet 20, Alden-Conger 12
Hills-Beaver Creek 49, Madelia 7
Edgerton 62, Granada-Huntley-East Chain 26
Westbrook-Walnut Grove 50, Truman 0

 

October 14th & 15th, 2009
Janesville-Waldorf-Pemberton 52, Granada-Huntley-East Chain 20
Nicollet 32, Madelia 14
Edgerton 32, Alden-Conger 8
Westbrook-Walnut Grove 26, Hills-Beaver Creek 0
Cleveland 20, Truman 8

 

October 20th & 21st, 2009
Westbrook-Walnut Grove 8, Nicollet 0
Alden-Conger 26, Janesville-Waldorf-Pemberton 8
Edgerton 50, Madelia 14
Hills-Beaver Creek 41, Truman 6
Granada-Huntley-East Chain 22, Cleveland 18

 

October 27th, 2009
Chokio-Alberta 14, Hills-Beaver Creek 0 Section 3, 9-Man, QF
Edgerton 48, Hancock 6 Section 3, 9-Man, QF
Alden-Conger 28, Mabel-Canton 21 Section 1, 9-Man, QF
Cleveland 48, Truman 6 Section 2, 9-Man, QF
St. Clair 40, Madelia 11 Section 2, 9-Man, QF
New Ulm Cathedral 59, Granada-Huntley-East Chain 6 Section 2, 1A, QF
Westbrook-Walnut Grove 52, Southwestern United 13 Section 3, 1A, QF

 

October 31st, 2009
Grand Meadow 49, Alden-Conger 28 Section 1, 9-Man, SF
Murray County Central 28, Westbrook-Walnut Grove 16 Section 3, 1A, SF
Nicollet 35, Cleveland 12 Section 2, 9-Man, SF
Edgerton 40, Wheaton 0 Section 3, 9-Man, SF
St. Clair 31, Janesville-Waldorf-Pemberton 28 Section 2, 9-Man, SF

 

November 6th, 2009
Nicollet 34, St. Clair 14 Section 2, 9-Man, Section Final
Clinton-Graceville-Beardsley 60, Edgerton 34 Section 3, 9-Man, Section Final

 

November 13th, 2009
Nicollet 35, Grand Meadow 28 State Quarter Final

 

November 21st, 2009
Nicollet 36, Ada-Borup 35 State Semi-Final

 

November 27th, 2009
Stephen-Argyle 37, Nicollet 22 State Final

 

Home

April 26, 2010